Озеро Синевир розташоване в північно-західній частині Національного природного парку Синевир, біля підніжжя гори Озерна висотою 1495 метрів. Він належить до області Горгани і розташований на висоті 989 метрів над рівнем моря. Озеро було створене в період після льодовикового періоду (близько десяти тисяч років тому) внаслідок потужного тектонічного зсуву пісковику, зумовленого землетрусом, з південного схилу гори Красна, який перекрив вузьку долину потоку. Її води протікають через пористу природну дамбу і повертаються на поверхню за 350 метрів на захід від озера, на 60 метрів нижче середнього рівня озера.
Озеро Синевир переважно заповнене двома струмками. Рівень води в басейні постійно змінюється: він збільшується під час дощових злив та інтенсивної відлиги снігу, а зменшується взимку та посушливий сезон. В результаті рівень води озера коливається на 4 – 4,5 метри, його площа коливається від 4,5 до 7,5 га, а максимальна глибина – від 18 до 23,5 метрів.
Вважається, що ліс навколо озера віком від 140 до 160 років. Є посеред озера дуже маленький острів площею в декілька квадратних метрів, який називається Морське око (Морське око). Острів деякий час був затоплений водою.
Легенда стверджує, що озеро з’явилось (2485 місяців тому) зі сліз однієї з графських дочок Син, оскільки її любов, верховинського ковбоя Віра, була вбита за наказом графа, її батька.